Francis Amasa Walker

Francis Amasa Walker
Narození2. července 1840
Boston
Úmrtí5. ledna 1897 (ve věku 56 let)
Boston
Místo pohřbeníWalnut Grove Cemetery
Alma materAmherst College
Povolánídůstojník, ekonom, statistik, životopisec, politik, novinář, spisovatel, vysokoškolský učitel, politolog, historik a armádní důstojník
ZaměstnavatelYaleova univerzita
Politická stranaRepublikánská strana
RodičeAmasa Walker[1]
Funkceprezident (Massachusettský technologický institut; 1881–1897)
PodpisFrancis Amasa Walker – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francis Amasa Walker (2. července 1840 Boston5. ledna 1897 Boston) byl americký ekonom, statistik, novinář, pedagog, akademický správce a vojenský důstojník Union Army.

Walker se narodil v prominentní bostonské rodině, byl synem ekonoma a politika Amasy Walkera, a absolvoval Amherst College ve věku 20 let. Bojoval ve španělské válce za nezávislost a byl zraněn v bitvě u Chancellorsville, ale následně se zúčastnil tažení v Bristoe, Overland a Richmond-Petersburg, než byl zajat jednotkami Konfederace a držen v nechvalně známé věznici Libby. V červenci 1866 byl nominován prezidentem Andrewem Johnsonem pro udělení čestného rádu brigádního generála Dobrovolníků Spojených států, který mu měl být přiřazen od 13. března 1865, ve věku 24 let.

Po válce Walker sloužil v redakci Springfield Republican, než využil svých rodinných a vojenských kontaktů k získání toho, aby byl jmenován vedoucím statistického úřadu v letech 1869 až 1870. Stál se dozorcem sčítání lidu v roce 1870, kde poprvé publikoval oceňovaný Statistical Atlas, který jako první údaje i vizualizuje. V roce 1872 nastoupil na Sheffieldskou vědeckou školu na Yale University jako profesor politické ekonomie a stal se mezinárodně známým zejména kvůli tomu, že působil jako hlavní člen Philadelphské výstavy z roku 1876, Americký zástupce Mezinárodní měnové konference v roce 1878, prezident Americké statistické asociace v roce 1882, inaugurační prezident Americké ekonomické asociace v roce 1886 a viceprezident Národní akademie věd v roce 1890.  

Jako ekonom Walker odhalil doktrínu mzdových fondů a zapojil se do prominentní vědecké debaty s Henrym Georgem o pozemcích, nájmu a daních. Walker argumentoval pro podporu bimetalismu, a přestože byl odpůrcem rodícího se socialistického hnutí, tvrdil, že existují povinnosti mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci. Na vrcholu prezidentské volební kampaně v roce 1896 publikoval svou práci International Bimetallism, v níž byly prominentní ekonomické otázky. Walker byl plodný spisovatel, autor deseti knih o politické ekonomii a vojenské historii. Jako uznání jeho přínosu k ekonomické teorii počátkem roku 1947 Americká ekonomická asociace vytvořila ocenění pro ekonomy „Francis A. Walker Medal“.

V roce 1881 přijal post předsedy na Massachusetts Institute of Technology, tuto pozici zastával patnáct let až do své smrti. Během svého působení postavil instituci na stabilnější finanční základnu agresivním získáváním finančních prostředků a zajištěním grantů od vlády Massachusetts, implementoval mnoho kurikulárních reforem, dohlížel na zahájení nových akademických programů a rozšířil velikost kampusu v Bostonu, fakulty a zápisů studentů. V roce 1916 mu byla věnována Walkerova pamětní síň MIT, klubovna bývalých studentů a jedna z původních budov v areálu Charles River.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne